Trending
- Elux CyberOver 6K Vape at £5.99: The Ultimate Disposable Vaping Experience
- What You Need to Know About Playing Bingo Games?
- Virtual Pilots: A Real-World Application Of VR Headsets
- 7 Ways Technology Can Improve Your Business Efficiency
- Maximizing Your Bets: Strategies and Tips for Successful Online Betting
- Defender F1-10000 Prefilled Vape Kit Review at £7.99: A Powerful, Convenient, and Long-Lasting Vaping Experience
- What are Slow Extinction of Laptops and the Evolution of Tablets
- Got a Burnt Taste from Your Vape? Here’s Why and How to Fix It
Oppo Find N
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo Find N
View Offer -
Oppo Find N
View Offer
Oppo Find N Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Find N |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, May |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 159.2 x 128.2 x 6.9 mm Folded: 159.2 x 68 x 16.8 mm |
| Weight | 285g |
| Colors | Various |
| Body Material | No |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 7.6 inches |
| Type | AMOLED, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1768 x 2208 pixels |
| PPI | 373 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | 48 MP, f/1.6, (wide), 1/1.31″, 1.2µm, dual pixel PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/3.4, 135mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 12 MP ultra-wide |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 898 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEOYes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








