Trending
- Does Vaping Make You Cough? Here’s Why and How to Stop
- Pennsylvania in the US will establish an e-cigarette catalogue: including brand names, product names and flavor information. It will be released by June 20th.
- Two 10ml e-liquids + 35,000 puffs, JNR ShishaSip 35K is now available for sale in the Western and French markets.
- IQOS Japan has launched a series of colorful UV printed designs in various styles for the ILUMA i product. The limited-time sale ends on April 20th.
- How to Partition a Computer in 2026: A Comprehensive Guide for Modern Systems
- Xiaomi REDMI Pad 2 SE tablet will be released this month: 9.7-inch 2K display, flagship metal all-in-one body
- The First Glimpse of the Appearance of OPPO Find X9s Pro: Four Colors Released Simultaneously
- CMF Phone 3 Pro smartphone unveiled: Snapdragon 7s Gen 4 chip, 5400mAh battery, 45W charging
Oppo K12s
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo K12s
View Offer -
Oppo K12s
View Offer
Oppo K12s Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | K12s |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | 199 g |
| Colors | Black, Aurora |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual –stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.59 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 401 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 119? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS |
| Front Single | 32 MP, f/2.4, (wide) 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 778G |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 670 & 4×1.9 GHz Kryo 670) |
| GPU | Adreno 642 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-P0 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








