Trending
- RF40H 15000+ Games Handheld Console Review: Retro Gaming Power in Your Hands
- Lenovo EH150 ANC Headset Review at $25.99: Immersive Sound with Active Noise Cancellation
- NLTR/C SPACE MINI RC Quadcopter Review: Compact, Smart, and Ready for Flight
- The Most Cost-Effective Choice for 100K Puffs: MASKKING EXTRE 100K
- ANNUAL AWARD: Best Prefilled Pod System for Compatibility 2026: SP2S ZUOS
- ANNUAL AWARD: Best Leak-Resistant Refillable Pod System 2026: SP2S SEN X
- TOP Refillable & Relaceable Pod Vape 80K in 2026: VOOPOO NAVIxCyph
- Annual Award: TOP SUB-OHM MESH TANK WITH LARGE CAPACITY 2026: VOOPOO UFORCE-X TANK II
- Shop
- E-cigar NEW
- Realme 16x 5G
Realme 16x 5G
Offers
-
Realme 16x 5G Smartphone
View Offer
Realme 16x 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | 16x 5G |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | May, 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 165.7 x 76 x 7.9 mm (6.52 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Colors | Crystal Black, Coral Pink |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IIP68/IP69 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 720 x 1604 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 264 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.88″, 0.61µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.1, 24mm (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB / 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 45W wired
5W reverse wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | No |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









