Trending
- Lost Vape Kata Pod System Kit Review-A Balanced All‑Day Vaper
- What Is the Pica Bar Pure 45K Disposable Vape?
- What Nicotine Strength Works Best for You? (E-Liquid Edition)
- How to Download Wallpapers for Phone with Imaget?
- Insights into Black Banx’s Vision and Strategy
- How to Optimize Your Website
- Expanding the Perspective: The Impact of Vaping on Delaware Sports Betting
- Digital Makeover: Transforming Retail for the Modern Consumer
Realme C15 Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Realme C15 Lite
View Offer -
Realme C15 Lite
View Offer -
Realme C15 Lite
View Offer
Realme C15 Lite Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 164.4 x 75.9 x 9.1mm |
| Weight | 196 grams |
| Colors | Seagull Grey, Marine Blue |
| Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches |
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 270 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3, 480 nits max brightness (advertised) |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | MediaTek Helio G35 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| OS | Android 10; realme UI 1.0 |
| CAMERA | |
| Quad Rear | 16 MP, (wide) 8 MP, (ultrawide) 2 MP, (macro) 2 MP, (depth) |
| Features | LED, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, (wide) |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 6000 mAh battery |
| F Charging | Charging 18W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









