Trending
- Xiaomi 18 launched! Hyper OS 4 embraces liquid glass: The UI interface undergoes an epic upgrade
- CEO Li Jian of Honor announced: “Robot Phone will be released in the third quarter of this year!” The first robot phone.
- Introducing the Xiaomi Band 10 Pro: A slightly curved full-screen display combined with a soft-touch Band
- ZF500 GPS Wireless Dog Fence Collar Review: A Smarter Way to Protect Your Dog
- DROB D9 Smart AI Mouse Review at $25.99: A Next-Generation Productivity Mouse With Built-In AI Features
- QCY R50 TWS AI Earphones Review: Smart Open-Ear Audio for Everyday Life
- JJRC Q235 & Q236 Review: Tiny 6-Wheel RC Trucks With Big Personality
- The Rise of Modular Vape: Why Maskking Camo is Changing the Game
- Shop
- E-cigar NEW
- Realme Watch 5
Realme Watch 5
Offers
-
Realme Watch 5 smartwatch
View Offer
Realme Watch 5 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | Watch 5 |
| Status | Available |
| Release date | September 19, 2025 |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Titanium |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | No |
| Water/Dust | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m) |
| DISPLAY | |
| Size | 1.97 inches |
| Type | AMOLED, 600 nits (peak) |
| Resolutions | 390 x 450 pixels |
| PPI | 302 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | No |
| CAMERA | |
| Rear | No |
| Front | No |
| HARDWARE | |
| YOU | Proprietary OS |
| Chipset | No |
| CPU | No |
| RAM | No |
| Internal | No |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Ion |
| Capacity | 460 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Fast Charging | Wireless charging |
| Wireless Charging | Yes |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, SpO2, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| USB | No |
| Wi-Fi | No |
| NFC | Yes |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









