Trending
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Ulefone RugKing AI Speaker at $172.99: Unleashing Powerful Sound in a Rugged Design
- Wltoys 244018 RTR 1/24 2.4G 2WD RC Car Review: A Compact, High-Speed Off-Road Adventure
- ZLL SG618 MAX Review: The Ultimate High-Speed Off-Road RC Car
- Wltoys 6408 RC Truck Review: The Ultimate 1/64 Scale Remote Control Tractor Trailer for Fun and Adventure
- Vaporesso LUXE Q3 vs LUXE Q2: Which Pod System Is Better in 2026?
- PJC D26 RC Quadcopter Review at $21.99: A Comprehensive Review of the Feature-Packed Drone
- Yisenneng PB6100 PD100W Power Bank Review: A Compact Solution for Fast Charging and High Capacity
Redmi A4
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi A4
View Offer
Redmi A4 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | A4 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, December |
| BODY | |
| Dimensions | 168.3 x 76.3 x 8.3 mm |
| Weight | 193 g or 199 g (6.81 oz) |
| Colors | Midnight Black, Olive Green, Lake Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back or silicone polymer back (eco leather), plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Resolutions | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 268 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 20 MP, (wide) 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G85 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A53 & 4×1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5m Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








