Trending
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
- It is Reported that Global Version of Sony Xperia 1 VIII Smartphone will be Released in May
- GAMESIR X5s Tri-Mode Stretchable Controller Review-Experience Ultimate Gaming Freedom
- XK A310 Christen Eagle II RC Airplane Review: A Perfect Blend of Performance and Style
- TWO TREES COOLOOK CNC400 CNC Milling Machine Review: Precision, Power, and Versatility for All Your Milling Needs
- VOOPOO ARGUS G3 Mini vs SP2S SEN X: Which Pod Kit Wins in 2026?
- FC 26 Coins: Buy FC26 Coins Cheap & Safely in 2026
- Cloud King CK50000 Disposable Vape Review-Massive Puff Count Meets Modern Technology
Redmi Note 11E
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi Note 11E
View Offer -
Redmi Note 11E
View Offer
Redmi Note 11E Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Note 11E |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, July |
| BODY | |
| Dimensions | 159.9 x 73.9 x 8.1 mm (6.30 x 2.91 x 0.32 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Colors | Mysterious Black, Milky Way Blue, Mint Green |
| Body Material | No |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP53, dust and splash protection |
| DISPLAY | |
| Size | 6.43 inches |
| Type | AMOLED, 90Hz, 700 nits, 1000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 399 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 118? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 13 MP, f/2.4, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 4G |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 33W, 100% in 60 min (advertised) Power Delivery 3.0 Quick Charge 3+ |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








