Trending
- Cloud King CK50000 Disposable Vape Review-Massive Puff Count Meets Modern Technology
- Air Factory 50K Disposable Vape Review-Long‐Lasting Performance with American Made Quality
- Rendering images of Xiaomi 18 Pro smartphone have been Released: A new AI button has been added, which can control cars / smart home devices.
- The Nicotine pouch Brand Zone has Collaborated with Nicokick for Marketing. They are Promoting their new Products around the NASCAR Events.
- Alibarbar Swirl 50K Disposable Vape Review– Long‑Lasting Power and Rich Flavor in One Device
- DotMod dotAIO V3 80W All In One Kit Review– The Ultimate All‑In‑One Vape Upgrade
- What You Need to Know About Playing Bingo Games?
- How to Transition Away From Disposable Vapes and Start Using Reusables?
- Shop
- E-cigar NEW
- Redmi Pad 2 Pro
Redmi Pad 2 Pro
Offers
-
Redmi Pad 2 Pro Tablet PC
View Offer
Redmi Pad 2 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Pad 2 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, November |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | 890 g (1.96 lb) |
| Colors | Graphite Gray |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 12.1 inches |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, 600 nits (HBM) |
| Resolutions | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 249 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front Single | 8 MP, f/2.3, (wide), 1/4.0″, 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, HyperOS 2 |
| Chipset | Qualcomm SM7635 Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.7 GHz Cortex-A720 & 3×2.4 GHz Cortex-A720 & 4×1.8 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 810 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 12000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 33W wired, PD3.0, QC3+ 27W reverse wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








