Trending
- Lost Vape Kata Pod System Kit Review-A Balanced All‑Day Vaper
- What Is the Pica Bar Pure 45K Disposable Vape?
- What Nicotine Strength Works Best for You? (E-Liquid Edition)
- How to Download Wallpapers for Phone with Imaget?
- Insights into Black Banx’s Vision and Strategy
- How to Optimize Your Website
- Expanding the Perspective: The Impact of Vaping on Delaware Sports Betting
- Digital Makeover: Transforming Retail for the Modern Consumer
Ulefone Armor X11 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Armor X11 Pro
View Offer
Ulefone Armor X11 Pro Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | Ulefone |
| Model | Armor X11 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 158.2 x 76.7 x 14.6 mm (6.23 x 3.02 x 0.57 in) |
| Weight | 256 g (9.03 oz) |
| Colors | Black/Gray |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Drop-to-concrete resistance from up to 1.2 m MIL-STD-810G compliant |
| DISPLAY | |
| Size | 5.45 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels |
| PPI | 295 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat6 300/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13 MP, f/2.2, (wide), AF 2 MP, (depth) |
| Features | Dual-LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP, f/2.2 HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek Helio A60 |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB / 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









