Trending
- It was revealed that Samsung made its first launch of the Galaxy Z Fold Wide (a wide-format folding phone) in London in July
- The new MagicPad 3 Pro 12.3 Tablet is Officially Unveiled: Featuring 5280Hz Ultra-high-frequency PWM Dimming and Ultra-narrow Bezels
- Mastering Stealth Vaping: Pro Tips & Techniques
- Rock Me VC BAR 50K Disposable Vape Review-Long‑Lasting Performance in a Sleek Disposable Device
- Myle Pod Box 35K Disposable Vape Kit Review-Long‑Lasting Vaping with Powerful Performance
- How about Ultrabook-battery net Data Center
- Dubai’s Luxury Property Market: A Haven for High-Net-Worth Individuals
- Debunking Ineffective Diets: Low Carb and Paleo Nutrition Under the Spotlight
UMIDIGI G1 TAB
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
UMIDIGI G1 TAB
$109.99
View Offer
| Basic | |
| Model | UMIDIGI G1 TAB |
| CPU | Rockchip RK3562 |
| GPU | ARM G52 |
| Core | Quad Core |
| System | Android 13 |
| Language | Multi-language |
| RAM | 4GB+4GB virtual memory |
| ROM | 64GB |
| Screen | 10.1 Inch IPS Screen |
| Resolution | 1280*800 |
| Camera | Front is 8.0MP Rear is 8.0MP |
| Battery | 3.8V/6000mAh |
| Weight | 576g |
| Size | 244.8*162.2*9.3mm |
| Function | |
| WIFI | 802.11 ac/a/b/g/n 2.4GHz/5GHz WIFI 6 |
| bluetooth | 5.0 |
| OTG | Support |
| GPS | Not Support |
| G-sensor | Support |
| 4G | NO |
| Frequency | NO |
| Audio & Video | |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| Audio | WAV/MP3/AAC/AMR/MIDI/APE/WMA |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | Supports H.264 (Baseline / Main / High profile), MPEG4 (Simple profile / ASP) and other video formats |
| Connectivity | |
| I/O Port | 1 x Type C port |
| 1 x Micro SD slot(Maximum support 1TB) | |
| 1 x 3.5mm Earphone Port | |
| Package Included | |
| Package Included | 1 x UMIDIGI G1 TAB Tablet PC |
| 1 x Charger | |
| 1 x Adapter (the adapter depends on the country of the buyer) | |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








