Trending
- How to Change Your Router Password in 2026: A Step-by-Step Guide
- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
Vivo iQOO Z3
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO Z3
View Offer -
iQOO Z3
View Offer -
iQOO Z3
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 25, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.57 inches |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 10 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1000+ (7nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8 GB |
Camera
| Primary camera | 48 MP 8 MP 2 MP |
| Secondary camera | 16 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps; gyro-EIS 1080p@30fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging | Fast charging |
More
| Made by | China |
| Color | Galaxy Silver, Space Blue |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








