Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Vivo V60
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo V60
View Offer
Vivo V60 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | V60 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, December |
| BODY | |
| Dimensions | 164.2 x 74.4 x 7.5 mm |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Colors | Space Black, Himalayan Blue, Purple Fairy, Majestic Red |
| Body Material | Glass front, glass back |
| SIMs | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, Dual Standby) |
| Water & Dust | IP69 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 453 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.72″, 0.8µm, PDAF 50 MP, f/2.2, 120Ëš, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm, AF 48 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF Dual-LED flash, HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Cortex-A78 & 3×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 790 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 120W wired, 1-50% in 17 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeakers Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes, it is SE, it is SIM |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









