Trending
- Apple iPhone 18 Prototype Unveiled: 4 Colors, Featuring Cherry Red as the Main Color
- Best AI Face Swap Video Tools in 2026: Quick Answer
- Huidun PT10 2026 Smart Projector Now on Flash Sale at Amazon
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
Vivo iQOO Z9
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO Z9
View Offer -
iQOO Z9
View Offer
Vivo iQOO Z9 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Z9 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, July |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.3 x 8.5 mm |
| Weight | 185.5 g |
| Colors | Deep Space Black, Cloud Oxygen Blue, and Nebula Gradient |
| Body Material | Front Glass, Back Glass, Plastic Frame |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.44 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (3.3 Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.7X”, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120?, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps; gyro-EIS |
| Front Dual | 16MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| CPU | Octa-core (4×2.6 GHz Cortex-A77 & 4×2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Andreno 610 |
| RAM | 8GB / 128GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm jack 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), Accelerometer, gyro, proximity |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









