Trending
- Vivo X300 Ultra Review: Redefines Telephoto Photography!
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
Vivo X70t
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X70t
View Offer -
Vivo X70t
View Offer -
Vivo X70t
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128 GB |
| RAM | 6 GB |
Camera
| Primary camera | 64 MP 8 MP 13 MP |
| Secondary camera | 44 MP |
| Features | LED flash, panorama, HDR, eye tracking |
| Video | 1080p@60fps, 1080p@30fps (5-axis gyro-EIS) |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 4000 mAh |
More
| Made by | China |
| Color | Blue, others |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








