Trending
- How to Use a Newsletter to Promote Your Website better
- Why is GTA online casino so popular?
- Turning Digital Dreams Into Reality: A Guide to Bitcoin Exchange for Cash
- Is Vaping without Nicotine a Help or a Hazard?
- Next‑Gen Vaping: The Foger Switch Pro 30K Disposable Vape Review
- Geekvape Wenax M2 Leather Edition 2.0 Pod System Kit Review: Sleek Design Meets Effortless Vaping
- Exploring Risk Management through Futures: Delving into Hedging and Speculation
- Best Free VPN for Netflix – iTop VPN
Vivo X80T Pro Plus
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo X80T Pro Plus
View Offer -
Vivo X80T Pro Plus
View Offer -
Vivo X80T Pro Plus
View Offer
Vivo X80T Pro Plus Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | X80T Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | 161.4 x 76.2 x 7.3 mm |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Colors | Midnight Black, Breathing Crystal |
| Body Material | Front/back glass, aluminum frame |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 418 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 26, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | 5G: 1, 3, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, (wide), PDAF, gimbal OIS 8 MP, (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 13 MP, (portrait), PDAF, 2x optical zoom 8 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.2 |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM765 Snapdragon 765G (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1×2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 475 Silver) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB/256GB |
| Card Slot | microSD, up to 512 GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 33W, |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








