Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Huawei Pura X
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Pura X
View Offer
Huawei Pura X Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Pura X |
| Status | Available |
| Released | 2025, March 20 |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 143.2 x 91.7 x 7.2 mm Folded: 91.7 x 91.7 x 15.1 mm |
| Weight | 193.7 g or 195.9 g (6.84 oz) |
| Colors | Red, Green, Gray, White, Black |
| Material | Glass front, glass back or eco leather back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water/Dust | IPX8 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | Foldable LTPO2 OLED, 1B colors, HDR Vivid, 120Hz, 2500 nits (peak) |
| Resolutions | 1320 x 2120 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 396 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Cover Display | LTPO2 OLED, 1B colors, 120Hz, 3.5 inches, 980 x 980 pixels |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF 1.5 MP multi-spectral channel red maple primary color camera |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| Front | 10.7 MP, f/2.2, (wide) 1080p, HDR Vivid |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 5.0 |
| Chipset | THAT |
| CPU | – |
| GPU | – |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 4720 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 66W wired 5W reverse wired |
| Wireless Charging | 40W wireless 7.5W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









