Trending
- IPLAY NOVA 45K vs JNR Lira Glow: Which 45K Vape Kit Is Better?
- OXVA UNIONE Review: A Smart Pod Built for Everyday Vaping
- Lost Mary MT35000 Turbo Carnival Edition Disposable Vape Review: A Burst of Flavor in Every Puff
- RAZ Vue 70K Disposable Vape Kit Review: High Capacity Meets Smart Vaping
- Remit Popmist 60000 Disposable Vape Review-A Closer Look at the Nicotine‑Free 60K Puff Vape
- A Vaper’s Guide to Getting the Perfect Throat Hit
- Ispire has Established a joint venture with Jin Cheng Pharmaceutical to expand the business scope of nicotine pouches.
- Tips to Bet on Horse Racing
Huawei Pura X
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Huawei Pura X
View Offer
Huawei Pura X Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Huawei |
| Model | Pura X |
| Status | Available |
| Released | 2025, March 20 |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 143.2 x 91.7 x 7.2 mm Folded: 91.7 x 91.7 x 15.1 mm |
| Weight | 193.7 g or 195.9 g (6.84 oz) |
| Colors | Red, Green, Gray, White, Black |
| Material | Glass front, glass back or eco leather back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water/Dust | IPX8 dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | Foldable LTPO2 OLED, 1B colors, HDR Vivid, 120Hz, 2500 nits (peak) |
| Resolutions | 1320 x 2120 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 396 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Cover Display | LTPO2 OLED, 1B colors, 120Hz, 3.5 inches, 980 x 980 pixels |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 40 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF 1.5 MP multi-spectral channel red maple primary color camera |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K, 1080p, HDR, gyro-EIS, OIS, HDR Vivid |
| Front | 10.7 MP, f/2.2, (wide) 1080p, HDR Vivid |
| HARDWARE | |
| YOU | HarmonyOS 5.0 |
| Chipset | THAT |
| CPU | – |
| GPU | – |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 4720 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 66W wired 5W reverse wired |
| Wireless Charging | 40W wireless 7.5W reverse wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









