Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
Nothing phone 2 Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Nothing phone 2 Lite
View Offer -
Nothing phone 2 Lite
View Offer -
Nothing phone 2 Lite
View Offer
Nothing phone 2 Lite Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Nothing |
| Model | Phone 2 Lite |
| Status | Comming Soon |
| Release Date | 2023, October |
| BODY | |
| Dimensions | 160.6 x 73.8 x 8.1 mm |
| Weight | 177 grams |
| Colors | Gray, Blue, Green |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by |
| Water & Dust | Multiple LED lights on the back (notifications, charging progress, camera fill light) Blinking red light on the back (video recording indicator) IP53 – splash, water and dust resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | Super AMOLED |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 411 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 114? (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/480fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.1″, 1.0µm 1080p@30/120fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| OS | Android 13, Nothing OS |
| Chipset | Qualcomm SM7125 Snapdragon 720G (8 nm |
| CPU | Octa-core (1×2.5 GHz Cortex-A78 & 3×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 618 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging 67W, 50% in 15 min, 100% in 30 min |
| WirelessCharging | Wireless charging 15W |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5m Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









