Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Oppo Pad 3
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Oppo Pad 3
View Offer -
Oppo Pad 3
View Offer
Oppo Pad 3 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | Pad 3 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 258 x 189.4 x 6.5 mm (10.16 x 7.46 x 0.26 in) |
| Weight | 552 g (1.22 lb) |
| Colors | Gray, Gold |
| Body Material | Glass front, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support, 2.0ms latency |
| DISPLAY | |
| Size | 11.61 inches |
| Type | IPS LCD, 1B colors, Dolby Vision, 144Hz, 500 nits (typ) |
| Resolutions | 2000 x 2800 pixels |
| PPI | 296 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | No |
| Speed | N/A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Features | LED flash |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30ps, gyro-EIS |
| Front | 8 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, ColorOS 13.1 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.05 GHz Cortex-X2 & 3×2.85 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Mali-G710 MC10 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 9510 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, accessory connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









