Trending
- Acer has launched the AR Vision GR0 and GI0 smart glasses. The former is equipped with a Micro OLED screen.
- It is reported that the new Honor phone has been designed with a 6.89-inch screen and a large 7-inch straight screen
- RH-BM11 Tuya WiFi Baby Monitor Review: Smart Monitoring for Modern Parents
- How to Remove the CPU Fan in 2026: A Safe Step-by-Step Tutorial
- Aviator – A Virtual Round for All Risk Preferences!
- FLASH SALE: 16% OFF ALL RAZ TN9000 FLAVORS | LIMITED TIME ONLY
- Bitcoin Is Becoming Immensely Popular In The Market Of Cryptocurrency!
- Vaporock X1 Pod System Kit Review–Stylish, Powerful & Easy to Use
Oukitel WP21
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oukitel WP21
View Offer
Oukitel WP21 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oukitel |
| Model | WP21 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 161.7 x 78.5 x 14 mm |
| Weight | – |
| Colors | Black with Orange, Blue and Green accent |
| Body Material | Front glass, premium rubber back |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| DISPLAY | |
| Size | 5.93 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1440 pixels |
| PPI | 284 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 13MP, f/2.0 |
| Features | LED, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8MP, f/2.2 |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Mediatek Helio A25 |
| CPU | Quad-core (2.0GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSD, up to 256GB |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 12500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BEIDOU, GALILEO |
| USB | Type-C |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









