Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Samsung Galaxy Z Fold E
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Z Fold E
View Offer -
Samsung Galaxy Z Fold E
View Offer
Samsung Galaxy Z Fold E Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – SM-F916B HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – SM-F916U1 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 66 – SM-F916B 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66 – SM-F916U1 |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 40, 41, 77, 78 Sub6 – SM-F916B |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 159.2 x 128.2 x 6.9 mm Folded: 159.2 x 68 x 16.8 mm |
| Weight | 282 g (9.95 oz) |
| Colors | Mystic Bronze, Mystic Black, Thom Browne Edition, Aston Martin Racing Edition |
| Material | Glass front (folded), plastic front (unfolded), glass back, aluminum frame |
| SIMs | Nano-SIM and/or eSIM |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 7.6 inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+ |
| Resolutions | 1768 x 2208 pixels (~373 ppi density) Cover display: 6.23″, Super AMOLED, 816 x 2260 pixels (25:9), Corning Gorilla Glass Victus |
| PPI | 353 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (1×3.09 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.8 GHz Kryo 585) |
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865+ (7 nm+) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| OS | Android 11 |
| CAMERA | |
| Main Triple | 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6″, 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123?, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| Front | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3″, 1.22µm Cover camera: 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3″, 1.22µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
| Charging | Fast charging 25W Fast wireless charging 11W Reverse wireless charging 4.5W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer ANT+ Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) Ultra Wideband (UWB) support |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Walan | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









