Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Motorola Razr 50
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Razr 50
View Offer -
Motorola Razr 50
View Offer -
Motorola Razr 50
View Offer
Motorola Razr 50 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Razr 50 |
| Status | Comming Soon |
| Release Date | 2024, June |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 170.8 x 74 x 7.4 mm Folded: 88.2 x 74 x 15.8 mm |
| Weight | 188.6 g (6.67 oz) |
| Colors | Sage Green, Vanilla Cream, Summer Lilac, Grape Compote |
| Body Material | Plastic front (opened), plastic front (closed), plastic back, aluminum frame (7000 series), hinge (stainless steel) |
| SIMs | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, Dual Standby) |
| Water & Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2640 pixels Second external AMOLED, 1000 nits (peak) 1.5 inches, 194 x 368 pixels, 282 ppi, Gorilla Glass Victus |
| PPI | 413 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 – International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 – North America |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – International 2, 5, 7, 12, 13, 14, 25, 26, 29 , 30, 38, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – North America |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.7, (wide), 0.7µm, PDAF, Laser AF, OIS 13 MP, f/2.2, 120? (ultrawide), 1/3″, 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm HDR 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Cortex-A710 & 3×2.36 GHz Cortex-A710 & 4×1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 644 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 30W wired 5W wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (USA only) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, EDR, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (region dependent) |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









