Trending
- VOOPOO ARGUS G3 Mini vs ARGUS Matrix: Which Pod Vape Is Right for You?
- Vaporesso LUXE Q3 vs LUXE X3: Which Pod System Is Right for You?
- Vaporesso LUXE Q3 Quick Review: Perfect Upgrade for Everyday Vaping
- SVBONY SVN O1 Two-Channel Wireless Conference Microphone Now on Amazon
- Xiaomi Watch S5 Review: 316L Stainless Steel, Ultra-Long Battery Life
- Beri Cliq 50K Disposable Vape Kit VS NEXA Ultra II: Which One Best?
- Potensic C0 ATOM 2 RC Drone Review: Advanced Features and Incredible Performance for Aerial Photography Enthusiasts
- DT5 PRO TWS Earphone Review: The Ultimate Fusion of Audio and Smart Tech
iQOO 15R
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO 15R
View Offer
iQOO 15R Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oneplus |
| Model | 15R |
| Status | Available |
| Release Date | January, 2026 |
| BODY | |
| Dimensions | 163.4 x 77 x 8.1 mm or 8.3 mm |
| Weight | 213 g or 219 g (7.51 oz) |
| Colors | Charcoal Black, Mint Breeze, Electric Violet |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum alloy frame, glass back or fiber-reinforced plastic back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust-tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Micro-Arc Oxidation ceramic-like coating on the back |
| DISPLAY | |
| Size | 6.83 inches |
| Type |
AMOLED, 1B colors, 165Hz, PWM, HDR10+, HDR Vivid, 1800 nits (HBM), 3600 nits (peak) |
| Resolutions | 1272 x 2800 pixels |
| PPI | 450 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 – China |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 – China |
| 5G | SA/NSA/Sub6 – International 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 89 SA/NSA – China |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Front | 32 MP, f/2.0, 25mm (wide) HDR, panorama 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, OxygenOS 16 |
| Chipset |
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 |
| CPU | Octa-core (2×3.84 GHz Cortex-A76 & 6xX.x GHz) |
| GPU | Adreno |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7400 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








