Trending
- BlitzWolf BW-V1 Ultra Smart Projector Review: Transform Your Space into a Home Theater
- JJRC Q239 RC Car Review: Compact Thrills with Big Performance
- Hiseeu WHD205 IP Camera Review: Smart Security with Full-Color Night Vision
- GGIRC G500 RC Drone Review: A High-Tech Aerial Experience
- SP2S ZUOS Review: Is This the New Gold Standard for Cross-Device Compatibility?
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
Motorola Razr 50
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Motorola Razr 50
View Offer -
Motorola Razr 50
View Offer -
Motorola Razr 50
View Offer
Motorola Razr 50 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Motorola |
| Model | Razr 50 |
| Status | Comming Soon |
| Release Date | 2024, June |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 170.8 x 74 x 7.4 mm Folded: 88.2 x 74 x 15.8 mm |
| Weight | 188.6 g (6.67 oz) |
| Colors | Sage Green, Vanilla Cream, Summer Lilac, Grape Compote |
| Body Material | Plastic front (opened), plastic front (closed), plastic back, aluminum frame (7000 series), hinge (stainless steel) |
| SIMs | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, Dual Standby) |
| Water & Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.9 inches |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1400 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2640 pixels Second external AMOLED, 1000 nits (peak) 1.5 inches, 194 x 368 pixels, 282 ppi, Gorilla Glass Victus |
| PPI | 413 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 – International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 – North America |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 – International 2, 5, 7, 12, 13, 14, 25, 26, 29 , 30, 38, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 – North America |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.7, (wide), 0.7µm, PDAF, Laser AF, OIS 13 MP, f/2.2, 120? (ultrawide), 1/3″, 1.12µm, AF |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.4, (wide), 0.7µm HDR 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Cortex-A710 & 3×2.36 GHz Cortex-A710 & 4×1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 644 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 30W wired 5W wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer (USA only) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, EDR, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band (region dependent) |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









