Trending
- Vaporock X1 Pod System Kit by SMOK Review-A Stylish and Powerful Vape Pod Kit
- WASPE 4‑in‑1 100K Disposable Vape Review-Long‑lasting Flavor & Variety in One Vape
- SMOK Alpha Mix Pod System Kit Review: Versatile, Dual-Pod Vaping with Adjustable Power
- VOOPOO Argus G4 Mini Pod System Kit Review-What You Need to Know
- The “Indestructible Match” on TikTok Is the Latest Viral Trend
- As cheap as low-cost flights: this start-up wants to change the night train market
- Quantum Cryptography: Securing Data in the Age of Quantum Computing
- 5 Best Apps for Sports betting Fans to have a try
Vivo iQOO 8
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
IQOO 8 5G
View Offer -
IQOO 8 5G
View Offer -
IQOO 8 5G
View Offer
Launch
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | |
| EDGE |
Body
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.62 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Multitouch |
Platform
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ (5 nm) |
| CPU | – |
| GPU | – |
Memory
| Card slot | No |
| Internal | 128/256 GB |
| RAM | 8/12 GB |
Camera
| Primary camera | 48 MP 13 MP 13 MP |
| Secondary camera | 16 MP |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS 1080p@30fps |
Sound
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | |
| FM radio | |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Infrared port |
Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java |
Battery
| Battery type | Non-removable Li-Po |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Charging | Fast charging |
More
| Made by | China |
| Color | Gray, Blue, White |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









