Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
Samsung Galaxy F55
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor 100 ProSamsung Galaxy F55
View Offer -
Samsung Galaxy F55
View Offer -
Samsung Galaxy F55
View Offer
Samsung Galaxy F55 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy F55 |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 77.3 x 8.4 mm |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colors | Meteor Blue, Stardust Silver |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | Super AMOLED Plus, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 409 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4″, 1.12µm 8 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/120fps |
| Front Single | 50 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Exynos 1480 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G69 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 6000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 44W wired |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









