Trending
- Matrix Switcher Buying Guide: How to Choose the Right AV Routing Solution
- OnePlus Turbo 6X series will Launch, with both LCD and OLED versions Available
- iPhone 18 Pro Max looks like this! All the key information is right here
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
Xiaomi Redmi 7
-
Processor
Snapdragon 632 -
RAM
2GB/3GB/4GB -
Storage
16GB/32GB/64GB -
Display
6.26-inch HD+ (1520 x 720 pixels) display -
Camera
rear dual 12MP + 12MP ,8MP Front camera -
Operating System
MIUI 10 based on Android9.0 OS
Offers
-
Xiaomi Redmi 7
View Offer -
Xiaomi Redmi 7
View Offer -
Xiaomi Redmi 7
View Offer -
Xiaomi Redmi 7
View Offer -
Xiaomi Redmi 7
View Offer -
Xiaomi Redmi 7
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Xiaomi Redmi 7 |
| Status | k |
Hardware
| CPU | Snapdragon 632 |
| RAM | 2GB/3GB/4GB |
| ROM | 16GB/32GB/64GB |
Display
| Screen type | capacitive screen, |
| Screen size | 6.26-inch |
| Screen resolution | HD+ (1520 x 720 pixels) display |
Camera
| Camera type | triple camera |
| Back camera | rear dual 12MP + 12MP , |
| Front camera | 8MP Front camera |
Network
| 2G | GSM B2/B3/B5/B8, CDMA2000/1X BC0 |
| 3G | WCDMA B1/B2/B5/B8, TD-SCDMA B34/B39 |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8, TD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 |
| SIM | (2 Nano Sim Card or 1 Nano Sim +1TF Card) |
| Dual SIM | Dual Nano SIM Card dual standby |
OS
| Operating System | MIUI 10 based on Android9.0 OS |
Other Features
| I/O Interface | TF card slot,Micro USB,Audio output, Microphone,Speaker |
| Bluetooth Version | YES |
| Sensor | Gravity sensor, Light sensor, Proximity sensor, Infrared sensor, gyro sensor, |
| Features | 4G, 3G, GPS, OTG, MP3, MP4, calculator, ES file management, stopwatch, calendar, alarm clock, Miracast, E-mail, G-mail, Touch ID, etc |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000mAh battery |
| Battery Type | li-ion |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









