Trending
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
Asus ZenFone 7 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Asus ZenFone 7 Pro
View Offer -
Asus ZenFone 7 Pro
View Offer
Asus ZenFone 7 Pro 12GB RAM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Asus |
| Model | Zenfone 7 Pro 12GB RAM |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2020, September |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Onyx Black, Glacial Green, Interstellar Glow, Polar Silver |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Verizon and T-Mobile only |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 402 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass HDR10+ 90Hz refresh rate |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G 7.5 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 48 MP, (wide) 16 MP, (ultrawide) 2 MP, (macro) |
| Features | Dual-LED flash, panorama, Auto-HDR |
| Videos | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EIS |
| Front Dual | 16 MP, (wide) |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM8250 Snapdragon 855 (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 485 & 3×2.41 GHz Kryo 485 & 4×1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | – |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4300mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast battery charging 30W, 50% in 22 min (advertised) |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck, MP3, Cancelled Noice |
| Sensors | Fingerprint (undre display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, SBAS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








