Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
Lenovo M12 Plus
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Lenovo M12 Plus
View Offer -
Lenovo M12 Plus
View Offer
Lenovo M12 Plus Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Lenovo |
| Model | M12 Plus |
| Status | Coming soon |
| Released | 2022, March |
| BODY | |
| Dimensions | 244.2 x 153.3 x 8.2 mm (9.61 x 6.04 x 0.32 in) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| Colors | Iron Grey |
| Material | – |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water/Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 10.3 inches |
| Type | IPS LCD, 330 nits (typ) |
| Resolutions | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 220 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22T (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 2GB / 4GB |
| Storage | 32GB / 64GB / 12GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 7000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Fast Charging | Fast charging 10W |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Accelerometer |
| Bluetooth | 5.0, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









